Melonik i Welonik
Event & Wedding Planner
Justyna Białousewicz-Suczyńska

@ melonikiwelonik

Facebook
Pinterest
Instagram
YouTube
  • No products in the cart.
  •  O co chodzi z tym ślubem?   •  Oprawa muzyczna ślubu. O czym pamiętać i jakie utwory wybrać?

Oprawa muzyczna ślubu. O czym pamiętać i jakie utwory wybrać?

Podczas przygotowań najwięcej czasu poświęcamy organizacji przyjęcia weselnego. Jednak najważniejszą chwilą tego dnia jest ceremonia zaślubin. Niezależnie od tego, czy planujecie ślub kościelny czy cywilny, w świątyni, w urzędzie czy w plenerze, warto zadbać o oprawę muzyczną, która niewątpliwie dostarczy wielu wzruszeń.

Każdy ma inne marzenia, oczekiwania. Warto pomyśleć o składzie instrumentalnym zespołu, który zajmie się oprawą muzyczną ceremonii. Naszym zdecydowanym ulubieńcem jest duet harfa + skrzypce. Jednak można zdecydować się na akompaniament klawiszowy, gitarę, skrzypce, flet etc. w różnych konfiguracjach. Wszystko zależy od Waszych upodobań, stylu wesela a także budżetu.

Jeśli ślub ma się odbyć w plenerze, należy zadbać o odpowiednie nagłośnienie. Tutaj pomocny będzie DJ lub orkiestra, a być może obiekt pomaga w zorganizowaniu odpowiedniego „zaplecza”? Warto też zapytać, czy zespół, który zajmie się oprawą muzyczną podczas uroczystości zna miejsce, w którym odbędzie się ślub lub zachęcić do wcześniejszej wizyty w tej lokalizacji. Jeśli natomiast uroczystość odbędzie się w pomieszczeniu, należy zorientować się jaka jest akustyka, żeby odpowiednio dopasować skład instrumentalny zespołu.

Często myślicie, że jeśli uzgodnicie z zespołem, że zapewni Wam oprawę muzyczną ślubu, to sprawa jest załatwiona. Oczywiście można tak zrobić, jednak my zdecydowanie rekomendujemy ustalenie dokładnego repertuaru, jaki ma się pojawić podczas uroczystości. Zapytajcie też, czy możecie posłuchać ich aranżacji w internecie, lub czy w najbliższym czasie będą brali udział w jakiejś uroczystości, gdzie moglibyście ich zobaczyć na żywo.

Aby ułatwić Wam zadanie jakim jest wybór repertuatu, przygotowałyśmy najpiękniejsze naszym zdaniem utwory, które sprawią, że Wasz ślub będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Ślub kościelny

Na wstępie radzimy, aby przed rezerwacją osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną porozmawiać z księdzem oraz organistą. Poinformujcie jaki skład zespołu planujecie, czy chcecie aby stali przy organiście czy w innym miejscu świątyni.

Nie zawsze jest łatwo „przebrnąć” przez temat wprowadzenia własnej oprawy muzycznej do kościoła lub przekonania organisty, że oprawa muzyczna na Waszym ślubie nie ma zamiaru „ukraść” mu pracy, jednak my wychodzimy z założenia, że nie ma rzeczy nie możliwych! 🙂 Warto ustalić szczegóły wcześniej, żeby w ostatniej chwili nie było zbędnych nieporozumień. Przy okazji również przypominamy, że jeśli ktoś z rodziny ma śpiewać psalm lub czytać czytanie, również warto to wcześniej ustalić.

Jeśli rozmowę macie już za sobą, a zespół został zarezerwowany, możecie przejść do wyboru utworów. Często dzieli się je na „utwory na wejście”, „utwory na komunię”, „utwory na wyjście” etc. Naszym zdaniem jednak, poza małymi wyjątkami, kwestia doboru danego utworu do momentu mszy, zależy wyłącznie od Waszych preferencji i marzeń. Poniżej przedstawiamy nasze ulubione pieśni:

Schowaj mnie

Unoszę wzrok

Panie proszę przyjdź

Hallelujah

Wśród tylu dróg

Prosimy Cię

Ty tylko mnie poprowadź

Ave Maria

Stoję dziś

Mój ląd

Prawo miłości

Nic nie musisz mówić nic

Ślub cywilny

Tutaj tematyka będzie bardziej swoboda, jednak też nie należy przesadzić, aby nie wywołać zniesmaczenia u Urzędnika czy rodziny. My przy doborze utworów na ślub cywilny stawiamy na romantyczny klimat. Przedstawiamy nasze ulubione muzyczne perełki na:

Ed Sheeran – Perfect Symphony (with Andrea Bocelli)

Elvis Presley – Can’t Help Falling In Love

Simon & Garfunkel – The Sound of Silence

The Beatles – All You Need Is Love

John Legend -All of Me

Seweryn Krajewski – Wielka miłość

Zbigniew Wodecki – Nad wszystko uśmiech Twój

I jeszcze…

Na koniec przedstawiamy nasz absolutny hit, wyciskacz łez, najbardziej wzruszający utwór dedykowany Pannom Młodym, które do ołtarza odprowadza Tata. Bardzo polecamy również, aby ten utwór wykonać w tłumaczeniu na język polski, żeby większe grono gości dokładnie miało szansę zrozumieć słowa, ewentualnie wykonać w mieszanej wersji językowej, jeśli mamy wesele międzynarodowe. Zapraszamy do wysłuchania, życzymy miłych wrażeń i jak zwykle – w razie pytań, jesteśmy do Waszej dyspozycji!