Melonik i Welonik
Event & Wedding Planner
Justyna Białousewicz-Suczyńska

@ melonikiwelonik

Facebook
Pinterest
Instagram
YouTube
  • No products in the cart.
  •  O co chodzi z tym ślubem?   •  Stoły okrągłe czy prostokątne?

Stoły okrągłe czy prostokątne?

Coraz częściej na polskich weselach pojawiają okrągłe stoły. Prezentują się pięknie, niewątpliwie nadają szyku i elegancji. Nasze Pary Młode zdecydowanie bardziej lubią ten sposób usadzenia gości, niż tradycyjny – przy stołach prostokątnych. Ale czy na pewno zawsze jest to dobre rozwiązanie?

Przygotowałyśmy dla Was zestawienie najważniejszych „za” i „przeciw”, porównałyśmy oba rodzaje stołów.

Stoły okrągłe

Okrągłe stoły na przyjęciu to tzw. ustawienie balowe. Jest eleganckie i bardzo często wybierane przez Pary Młode. Mimo określenia „balowe”, stoły okrągłe sprawdzają się nie tylko w pałacach i podczas przyjęć glamour. Są świetnym rozwiązaniem również na weselach w stylu rustykalnym, boho oraz wszelkich innych wybranych tematykach i motywach.

Naszym zdaniem, oprócz niezwykle estetycznego i pięknego wyglądu, dużą zaletą okrągłych stołów jest swoboda gości podczas rozmów prowadzonych w trakcie przyjęcia. Warto zadbać o to, aby przy jednym stole siedzieli goście, którzy darzą się sympatią, lub mają szansę na integrację.

Warto jednak pamiętać, że do rozstawienia stołów okrągłych potrzeba znacznie więcej miejsca niż w przypadku stołów prostokątnych. Należy na to zwrócić uwagę przy wyborze stali. Obiekty weselne deklarując liczbę osób jaka może zmieścić się w danym lokalu, najczęściej szacują tę wartość dla usadzenia przy stołach prostokątnych.

A co ze stołem Pary Młodej?

To już zależy wyłącznie od Was! Organizowałyśmy przyjęcia, na których Para Młoda decydowała się na stół okrągły, ale też takie, na których wybór padł na stół prostokątny. Oba rozwiązania, przy dobrym doborze dekoracji wyglądają pięknie i elegancko. Poniżej prezentujemy oba pomysły na stół prezydialny, na przyjęciach podczas których wszyscy goście zasiadali przy stołach okrągłych.

Stoły prostokątne

Najbardziej popularne rozwiązanie na weselach, stosowane na przyjęciach właściwie od zawsze. Mimo, że nie robią tak spektakularnego wrażenia jak stoły okrągłe i nie są już dziś tak modne, to wciąż mają sporo zalet.

Zdecydowanie sprawdzą się na bardzo dużych weselach (250-300 osób). Przy tak dużej liczbie osób trudnym wyzwaniem (często wręcz niemożliwym) może okazać się znalezienie sali, która będzie mogła zagwarantować rozmieszczenie stołów okrągłych w sposób gwarantujący komfort i swobodę wszystkim gościom.

Usadzenie gości przy stołach prostokątnych jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku stołów okrągłych. Nie ma ryzyka, że zostaną pojedyncze osoby dla których trudno będzie znaleźć miejsce, lub, że zgraną grupę znajomych trzeba podzielić pomiędzy dwa lub więcej stołów.

Trudności możecie mieć natomiast z podjęciem decyzji, w jakiej kolejności wyznaczyć miejsca lub kto ma siedzieć z brzegu stołu.

Jednak również w tym przypadku należy pamiętać, że najbliżej Stołu Młodej Pary powinni zasiadać najbliżsi.

To jakie stoły wybrać?

Nie ma idealnego rozwiązania. Wiele zależy od Waszego gustu, preferencji oraz możliwości i wielkości wybranej przez Was sali. Może się okazać, że najlepszym pomysłem będzie pomieszanie stołów okrągłych i prostokątnych, co również może świetnie wyglądać. Wtedy jednak należy odpowiednio wcześniej ustalić dekoracje, tak żeby były spójne, a jednocześnie pasowały na oba rodzaje stołów.

Jeśli wciąż nie możecie się zdecydować, służymy pomocą! Chętnie pomożemy w odpowiednim wyborze ustawienia stołów i wszelkich innych kwestiach związanych z organizacją przyjęcia weselnego!

Wszystkie fotografie pochodzą z organizowanych przez nas ubiegłorocznych przyjęć.